Uzasadnienie wyboru tematu

Jako temat swojej pracy wybrałam z najistotniejszych problemów, jakim jest rola przedszkola w kształtowaniu u dzieci motywacji do nauki czytania i pisania. Jakkolwiek nie jest to temat nowy, jednakże literatura w tym zakresie, z którą się zetknęłam, dotyczy przede wszystkim dzieci 6- letnich lub z początkowych klas szkoły podstawowej albo uczniów przejawiających różnego rodzaju deficyty w czytaniu     lub pisaniu. Niewiele jest pozycji dotyczących samej motywacji do podjęcia nauki czytania i pisania oraz roli, jaką spełnia w tym zakresie przedszkole.

Jak wiadomo dziecięce zainteresowania można budzić i rozwijać. Budzeniu się zaciekawień drukiem sprzyja wiele różnych sytuacji. Już najmłodsze dzieci spotykają się ze słowem pisanym: napisy na ulicy, szyldy sklepów, reklamy, telewizja, prasa, książki – wszystko to sprzyja obcowaniu ze słowem drukowanym, budzeniu się zainteresowań nim. Ale przede wszystkim na powstanie tych zainteresowań wpływa bezpośrednio obcowanie dziecka z książką. Oddziaływanie książki wywołuje zaciekawienie słowem pisanym oraz pragnienie samodzielnego czytania. O znaczeniu tego zagadnienia mówi A. Brzezińska: „Stąd też kształtowanie się u dzieci umiejętności czytania i pisania jest jednym z ważniejszych celów na pierwszym etapie ich edukacji. Pełne prawidłowe opanowanie obu tych umiejętności uwalnia dziecko    w dużym stopniu od pomocy osób dorosłych (osób, które umieją czytać i pisać), pozwala mu na samodzielne zgłębianie różnych dziedzin wiedzy, na wyszukiwanie potrzebnych, na przykład do rozwiązania jakiegoś problemu, informacji,                    na zapisywanie własnych przemyśleń, czy wreszcie na komunikowaniu się z innymi ludźmi za pomocą pisma. Opanowanie umiejętności czytania i pisania stanowi zatem niezwykle istotny krok w procesie opanowywania mowy przez dziecko.”(A. Brzezińska 1987, s. 8-9).

Dlatego wybrałam temat swojej pracy: „ Rola przedszkola w kształtowaniu u dzieci motywacji do nauki czytania i pisania”.

Reklamy

Informacje pedagodzy
Pomagają pisać prace

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: